Dojenčad i mala djeca – Može imati samo iscjedak iz nosa
Hrkanje se javlja kod do ¼ djece, ali samo oko 1-2% uistinu ima opstruktivnu apneju za vrijeme spavanja. Opstruktivna apneja za vrijeme spavanja definira se kao epizoda nedisanja tijekom spavanja 10 sekundi ili više. To je dugo, pogotovo za dijete.
Nalazi za sindrom otpora gornjih dišnih putova više su nespecifični i promjenjivi. Ova djeca nalikuju kroničnim osobama koje dišu na usta i onima koji imaju nepopustljivu nazalnu opstrukciju zbog uzroka kao što je alergija.
Ova alergična djeca mogu se javiti s karakterističnim nazalnim pozdravom koji im stalno dlanom gura nos prema gore. Većina nas je u nekom trenutku svojih mladih života vidjela djecu kako pozdravljaju nosom.
Što se može učiniti s djecom koja dišu na usta?
Prvi korak kod većine djece je odlazak kod zubara. Ne može se prenaglasiti važnost ranog otkrivanja i potrebe za odgovarajućim liječenjem.
Mnoga djeca prvo trebaju ortodonciju kako bi promijenili rastuću strukturu lica ili poravnali svoje zube. Prije ortodoncije mnogi će stomatolozi potaknuti suradnju s djetetovim pedijatrom i dati dijete na procjenu ima li povećanih krajnika i adenoida.
Niti jedna ortodoncija neće biti učinkovita bez prethodnog uklanjanja krajnika i/ili adenoida. U nekim će slučajevima ORL liječnici otkriti druge moguće abnormalnosti koje ili prvo treba riješiti, poput neuobičajenog povećanja sluznice nosa ili donjih nosnih školjki ili popratnih problema s alergijama.
Koji se parametri koriste u kliničkom prepoznavanju djece koja dišu na usta?
Ortodonti prate prisutnost ili odsutnost zapečaćenih usana s disanjem i cjelokupno držanje djeteta. Prisutnost zapečaćenih usana naziva se “nedostatak zapečaćenih usana”. Ovaj nedostatak zatvaranja usana prevladava u čak 60% djece koja dišu na usta.
Nedostatak brtvila na usnama ukazuje na mnoge od sljedećeg:
- Prisutnost okomitih i sagitalnih facijalnih odstupanja kao što je izduženo lice.
- Neadekvatna duljina usana.
- Povećana donja visina lica.
- Abnormalna funkcija disanja.
- Promijenjen tonus usana.
Povećana donja visina lica naziva se dolihofacijalni tip i statistički je značajan u djece koja dišu na usta. Ovakva struktura lica može dovesti do prevalencije malokluzija zuba i prednjeg otvorenog zagriza.
Ukupna struktura lica dovodi do poteškoća s pravilnim radom potpornog tkiva uz normalnu neuromuskularnu aktivnost lica, uključujući žvakanje i gutanje. Kada abnormalni pritisci utječu na mišiće lica, može doći do smetnji u rastu i razvoju lica.
Jezik može zauzeti niski i naprijed položaj. Ovo je najčešći nalaz kod povećanih nepčanih tonzila. Dijete se prilagođava kako bi pokušalo povećati prostor stražnjih dišnih putova i olakšati disanje.
Nizak položaj jezika smanjuje unutarnji tlak gornjeg luka nepca. Zbog toga dijete povećava vanjski pritisak perioralnih mišića, uzrokujući smanjeni razvoj ili atreziju nepca.
Što učiniti sa svojim djetetom čija usta dišu?
- Razmislite o tome da ih njihov stomatolog najprije pregleda radi moguće ortodoncije.
- Razmislite o tome da ih date na procjenu radi uklanjanja krajnika i adenoida.
- Procjena alergije.
- Procjena nosa i sinusa.
- Procijenite za vezivanje jezika.
- Isključite bilo kakvu opstrukciju nosa ili grla.
- Procjena odgovarajuće visine i težine. Povećana težina može utjecati na disanje na usta.
Postoje mnoge uobičajene bolesti čiji se znakovi i simptomi preklapaju. Baš kao što postoje razlike među ljudima koji dobiju istu bolest, postoje različite prezentacije čak i kod iste osobe kada se ponovno razboli. Savršen primjer je COVID-19 i kako ista osoba reagira na njegove različite vrste ili varijante.
Ključni zaključci:
- Infekcije rinovirusom ili prehladom uglavnom su blage i samoograničavajuće.
- Liječenje infekcija rinovirusom ili obične prehlade općenito je usmjereno na simptomatsko olakšanje i prevenciju širenja s osobe na osobu i komplikacija.
- Gripa je potencijalno ozbiljnija bolest.
- Prehospitalni pružatelji usluga trebaju obratiti pozornost na odgovarajuću upotrebu osobne zaštitne opreme (PPE), a bolnicu treba unaprijed obavijestiti o potencijalnoj potrebi za respiratornom izolacijom pacijenata.
Infekcije gornjih dišnih putova (URI) najčešća su pojava pacijenata u izvanbolničkim uvjetima. URI mogu biti blagi, samoograničavajući sindrom curenja iz nosa (kataralni) s upaljenim grlom ili mogu biti po život opasne bolesti poput epiglotitisa, ozbiljne upale dijela grla koja može blokirati dišne putove.
Pod gripom se obično podrazumijeva infekcija uzrokovana virusom influence, a postoje tri tipa: A, B i C. Gripa je jedna od najčešćih zaraznih bolesti. Vrlo je zarazna.
Gripa se javlja u sezonskim epidemijama i manifestira se kao akutna febrilna bolest s različitim stupnjevima sustavnih simptoma, u rasponu od blagog umora do zatajenja disanja i smrti. Gripa uzrokuje značajan gubitak radnih dana, ljudsku patnju i smrtnost.
Zbog varijabilnosti prehlade i gripe, često ih je teško razlikovati.
Što je prehlada?
Najčešći uzročnik prehlade je rinovirus. Ovaj virus obično uzrokuje infekcije gornjih dišnih putova (URI), ali također mogu zahvatiti donje dišne putove i uzrokovati upalu pluća.
Potencijalne komplikacije prehlade mogu uključivati infekcije uha (otitis media), sinusitis, bronhitis i reaktivnu bolest dišnih putova ili astmu. Infekcije rinovirusom javljaju se tijekom cijele godine, no učestalost je veća u jesen i proljeće.
Drugi virusi mogu uzrokovati prehladu, uključujući enterovirus, adenovirus, respiratorni sincicijski virus i da, koronavirus. Koronavirus je jedan od češćih uzročnika, ali oni se odnose na sojeve virusa koji ne uzrokuju duboke posljedice COVID-19. COVID-19 je potpuno drugačiji organizam i bolest.
Koji su znakovi i simptomi prehlade?
Za potrebe ove rasprave usredotočit ćemo se na rinovirusnu infekciju budući da je ona najčešća.
Manifestacije infekcije rinovirusom obično se pojavljuju nakon razdoblja inkubacije od 12 do 72 sata i traju sedam do 11 dana, ali mogu trajati i dulje.
Znakovi i simptomi uključuju sljedeće:
- Suhoća ili iritacija nosa – može biti prvi simptom.
- Upaljeno grlo ili iritacija grla – Čest i dosadan početni simptom.
- Iscjedak iz nosa, začepljenost nosa i kihanje – pojačavaju se tijekom 2-3 dana.
- Glavobolja.
- Pritisak lica i uha.
- Gubitak osjeta mirisa i okusa.
- Kašalj (30% zaraženih osoba).
- Promuklost (20%).
- Posttusivno (nakon kašlja) povraćanje.
- Razdražljivost ili nemir.
- Vrućica (neuobičajena; ako je prisutna, obično niskog stupnja).
Dobne razlike u prezentaciji su sljedeće:
- Dojenčad i predškolska djeca – vjerojatnija je groznica, često 38 do 39°C.
- Dojenčad i mala djeca – Može imati samo iscjedak iz nosa.
- Djeca školske dobi – Obično se žale na začepljenost nosa, kašalj i curenje nosa.
Nalazi fizikalnog pregleda:
- Tipično, manje ozbiljni od simptoma koje navode pacijenti.
- Vrućica je neuobičajena, iako su temperature od 38 do 39°C moguće kod mlađe djece.
- Može biti prisutan crveni nos s obilnim curećim iscjetkom iz nosa.
- Iscjedak iz nosa može biti bistar i vodenast ili mukopurulentan (žut ili zelen).
- Nosna sluznica ima blistav, staklast izgled, obično bez vidljivog eritema ili edema.
- Ždrijelo obično izgleda normalno, bez eritema, eksudata ili ulceracija.
- Prisutni su blago povećani, neosjetljivi cervikalni limfni čvorovi.
- Auskultacijom prsnog koša mogu se otkriti ronhi (zvukovi pucketanja).
Kako se javlja bolesnik s influencom (gripom)?
Prezentacija infekcije virusom influence je različita. Međutim, obično uključuje mnoge simptome opisane u nastavku. Bolesnici s gripom koji imaju postojeći imunitet ili su primili godišnje cjepivo mogu imati blaže simptome.
Bolest može nastupiti iznenada tijekom jednog dana ili može napredovati sporije tijekom nekoliko dana. Tipični znakovi i simptomi uključuju sljedeće (ne nužno prema redoslijedu prevalencije):
- Kašalj i drugi respiratorni simptomi.
- Vrućica.
- Grlobolja.
- Mialgije (bolovi u mišićima).
- Glavobolja.
- Iscjedak iz nosa.
- Slabost i teški umor.
- Tahikardija.
- Crvene, suzne oči.
Kašalj i drugi respiratorni simptomi u početku mogu biti minimalni, ali često napreduju kako se infekcija razvija. Pacijenti mogu prijaviti neproduktivni kašalj, pleuritsku bol u prsima povezanu s kašljem i dispneju. U djece, proljev može biti obilježje.
Vrućica može uvelike varirati među pacijentima, pri čemu neki imaju nisku temperaturu (u rasponu od 100°F), a drugi razviju temperaturu čak do 104°F. Neki pacijenti navode da osjećaju groznicu i zimicu.
Upala grla može biti jaka i može trajati tri do pet dana. Bol u grlu može biti značajan razlog zbog kojeg pacijenti traže liječničku pomoć.
Slabost i teški umor mogu spriječiti pacijente u obavljanju njihovih normalnih aktivnosti ili rada. Pacijenti navode da im je potreban dodatni san. U nekim slučajevima, pacijenti s gripom mogu biti vezani za krevet.
Razdoblje inkubacije gripe u prosjeku traje dva dana, ali može trajati od jednog do četiri dana.
Kako zdravstveni djelatnik razlikuje prehladu i gripu?
Srećom, postoje testovi koji mogu pomoći umjesto da se oslanjaju isključivo na kliničku sliku.
Većina slučajeva obične prehlade prolazi samo od sebe i traje samo nekoliko dana.
Zlatni standard za potvrđivanje infekcije virusom influence je reverzna transkripcija-lančana reakcija polimeraze (RT-PCR) ili virusna kultura izlučevina iz nazofarinksa ili grla. Dostupni su brzi dijagnostički testovi za gripu koji se sve više koriste. Ovi testovi imaju visoku specifičnost, ali samo umjerenu osjetljivost.
Za više informacija posjetite ocuprime-official.top .
Contents
- Što se može učiniti s djecom koja dišu na usta?
- Koji se parametri koriste u kliničkom prepoznavanju djece koja dišu na usta?
- Što učiniti sa svojim djetetom čija usta dišu?
- Što je prehlada?
- Koji su znakovi i simptomi prehlade?
- Kako se javlja bolesnik s influencom (gripom)?
- Kako zdravstveni djelatnik razlikuje prehladu i gripu?